Wizyta u Ulasa w dniu 1 września 2020 i przeglądanie Jego bogatych zasobów genealogicznych, w tym dokumentów, metryk, drzewa genealogicznego zainspirowała mnie do napisania o Marii Lencznar - ciotce Ulasa, jednocześnie Jego matce chrzestnej. Maria Lencznar, jak wynika z książki autorstwa Juliusza Ulasa Urbańskiego pt. "Leżajskie korzenie Rodziny Urbańskich" to córka Franciszka Ksawerego Lęcznara i Julii Mróz. Urodziła się w Łańcucie, podobnie jak jej trzy siostry - Władysława, Jadwiga i Helena oraz trzej bracia - Józef, Gustaw i Roman.
Maria pracowała jako nauczycielka w Szkole Powszechnej w Jelnej koło Leżajska. Dyrektorem tej szkoły był wówczas Pan Tokarz.
Okazuje się, że w 1932 roku Maria ukończyła Międzynarodowy Kurs Esperanto w Krakowie.
Rok wcześniej, w dniach 1-8 sierpnia 1931 roku odbył się w Krakowie XXIII Światowy Kongres Esperanto, którego twórcą był Ludwik Zamenhof - polski lekarz okulista żydowskiego pochodzenia. Ośmiokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla (1907, 1909, 1910, 1913, 1914, 1915, 1916, 1917). Był również odznaczony najwyższym francuskim odznaczeniem - Orderem Legii Honorowej. Nazwiskiem Zamenhofa nazwano planetoidę (1462) odkrytą w 1938 roku. Zamenhof ur. 15 grudnia 1859 w Białymstoku, zm. 14 kwietnia 1917 w Warszawie), w dzień jego urodzin 15 grudnia obchodzony jest jako Dzień Ludwika Zamenhofa.
Za organizację Kongresu odpowiedzialny był profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Odo Bujwid - pierwszy polski bakteriolog, pionier higieny i profilaktyki zdrowotnej, jeden z pierwszych polskich naukowców zajmujących się wytwórczością szczepionek leczniczych, w tym przeciwko wściekliźnie.
Napisałam o tym wydarzeniu na blogu "Spacerkiem po Krakowie" -
Polski Instytut Esperancki w Krakowie
Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć odpowiedź, dlaczego Maria Lencznar, nauczycielka z małej miejscowości, jaką jest Jelna zdecydowała się na naukę międzynarodowego języka esperanto. Być może w tym czasie przebywała w Krakowie i Kongres w 1931 roku, który był wielkim wydarzeniem na skalę międzynarodową zachęcił ją poznania tego języka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz